УСЛУГИ
- Пробовземане и изпитване на емисии от неподвижни източници в атмосферния въздух – прах, серен диоксид, азотен оксид, азотен диоксид, въглероден оксид, въглероден диоксид, кислород, метан, сероводород, общи въглеводороди и летливи органични съединения, общ въглерод, амоняк;
- Измерване на потоци газове и въздух – скорост, налягане, обемен разход, температура, влажност;
- Измерване на шум в околната среда – еквивалентно ниво на шума, ниво на обща звукова мощност.
НОРМАТИВНА БАЗА
Закон за опазване на околната среда. Обн. ДВ, бр. 91 от 2002 г.
Закон за опазване чистотата на атмосферния въздух. Обн. ДВ, бр. 45 от 28 май 1996 г.
Закон за защита от шума в околната среда. Обн. ДВ, бр.74 от 13 септември 2005 г.
Наредба № 1 за норми за допустими емисии на вредни вещества (замърсители), изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници на емисии. Издадена от министъра на околната среда и водите, министъра на икономиката, министъра на здравеопазването и министъра на регионалното развитие и благоустройството. Обн. ДВ, бр. 64 от 5 август 2005 г.
Наредба за норми за допустими емисии на серен диоксид, азотни оксиди и прах, изпускани в атмосферата от големи горивни инсталации. Приета с ПМС № 354 от 28.12.2012 г. Обн. ДВ, бр. 2 от 8 януари 2013 г.
Наредба за ограничаване на емисиите на определени замърсители, изпускани в атмосферата от средни горивни инсталации. Приета с ПМС № 150 от 24.07.2018 г. Обн. ДВ, бр. 63 от 31 юли 2018 г.
Наредба № 4 от 5 април 2013 г. за условията и изискванията за изграждането и експлоатацията на инсталации за изгаряне и инсталации за съвместно изгаряне на отпадъци. Издадена от министъра на околната среда и водите. Обн. ДВ, бр. 36 от 16 април 2013 г.
Наредба № 6 от 26 март 1999 г. за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници Издадена от министъра на околната среда и водите, обн. ДВ, бр. 31 от 6 април 1999 г.
Наредба № 7 от 21 октомври 2003 г. за норми за допустими емисии на летливи органични съединения, изпускани в околната среда, главно в атмосферния въздух в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации. Издадена от министъра на околната среда и водите, министъра на икономиката, министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на здравеопазването. Обн. ДВ, бр. 96 от 31 октомври 2003 г. (загл. изм. ДВ, бр. 40 от 2010 г.)
Наредба за ограничаване емисиите на летливи органични съединения при употребата на органични разтворители в определени бои, лакове и авторепаратурни продукти. Приета с ПМС № 40 от 23.02.2007 г. Обн. ДВ. бр. 20 от 6 март 2007 г.
Наредба № 54 от 13 декември 2010 г. за дейността на националната система за мониторинг на шума в околната среда и за изискванията за провеждане на собствен мониторинг и предоставяне на информация от промишлените източници на шум в околната среда. Издадена от Министерството на здравеопазването и Министерството на околната среда и водите. Обн. ДВ, бр. 3 от 11 януари 2011 г.
Методика за определяне на общата звукова мощност, излъчвана в околната среда от промишлено предприятие и определяне нивото на шума в мястото на въздействие. Утвърдена от Министъра на околната среда и водите със Заповед № 199/ 19.03.2007 г.
МЕТОДИ ЗА ИЗПИТВАНЕ
Методи за изпитване с гъвкав обхват:
БДС ISO 9096: Емисии от стационарни източници. Ръчно определяне на масовата концентрация на прахови частици.
БДС EN 13284-1: Емисии от стационарни източници. Определяне на ниска масова концентрация на прах. Част 1: Ръчен гравиметричен метод.
ISO 10780: Емисии от неподвижни източници – Измерване на скоростта и обемния разход на газови потоци в затворени канали.
БДС EN 14790: Емисии от стационарни източници. Определяне на водни пари в тръбопроводи. Стандартен референтен метод.
БДС ISO 8297: Акустика. Определяне нивата на звукова мощност на индустриално предприятие с множество източници на шум за оценяване на нивата на звуково налягане в околната среда. Инженерен метод.
БДС 15471: Шум. Методи за измерване и оценка в помещенията на жилищни, обществени сгради и населени места.
Методи за изпитване с фиксиран обхват:
ВВЛМ 1: Пробовземане и автоматично определяне на концентрациите на газови емисии от стационарни източници – въглероден оксид, въглероден диоксид, азотен оксид, азотен диоксид, азотни оксиди (изразени като азотен диоксид), серен диоксид, кислород, метан, сероводород.
ВВЛМ 2: Пробовземане и определяне на общи въглеводороди и летливи органични съединения, изразени като общ въглерод, в емисии от стационарни източници.
ВВЛМ 3: Пробовземане и автоматично определяне на амоняк в емисии от стационарни източници.
ВВЛМ 4: Измерване на еквивалентните нива на шума. Определяне на общата звукова мощност, излъчвана в околната среда от промишлено предприятие, и на нивата на шума в мястото на въздействие.
ПОЛИТИКА И ЦЕЛИ
НА ИЗПИТВАТЕЛНАТА ЛАБОРАТОРИЯ
ЗА АТМОСФЕРЕН ВЪЗДУХ КЪМ „ЕКОЕКСПЕРТ 6“ ЕООД
Нашата основна цел е да предлагаме компетентно, безпристрасно, обективно и независимо извършване на акредитирани лабораторни дейности, така че в максимална степен да се удовлетворяват изискванията на нашите клиенти и да се осигурява запазване на доверието им.
Основните принципи, залегнали в политиката на лабораторията, са:
- ориентиране към клиента;
- лидерство на ръководството;
- системен и процесен подход към управлението;
- фактологически подход при вземане на решения;
- ефективно управление на рисковете и възможностите;
- изграждане на отношения на доверие и коректност с доставчиците на продукти и услуги;
- мотивиране на персонала за качествена и ефективна работа;
- спазване на изискванията на нормативните актове;
- осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд и опазване на околната среда.
Ръководството на лабораторията има задължението непрекъснато да разяснява и създава условия персонала да прилага обявената политика и да допринася за осъществяване на следните цели:
- поддьржане на удовлетвореността и задоволството на клиентите от предоставените услуги;
- поддържане и непрекъснато подобряване на ефикасността на внедрената система за управление и съответствието й със стандарта БДС ЕN/ISO IEC 17025:2018;
- спазване на условията, при които е предоставена акредитацията на ИЛ, и недопускане използването й по заблуждаващ или неразрешен начин;
- разширяване на кръга от клиенти чрез запазване на старите и привличане на нови;
- подобряване на икономическата ефективност на лабораторните дейности;
- опазване на професионалната тайна на клиентите и на тяхната собственост при изпълнение на лабораторните дейности;
- експедитивно и коректно разглеждане и обработване на жалбите;
- осигуряване на валидност и метрологична проследимост на резултатите от измерванията.
За преглеждане и периодично оценяване на системата за управление на ИЛ относно нейната пригодност, адекватност, ефикасност, ефективност, включително обявените политика и цели, осигуряваме най-малко веднъж годишно извършването на вътрешен одит и преглед от ръководството.